Przydomek hodowlany

PRZYDOMKI HODOWLANE


Przydomek hodowlany to nazwa hodowli w której rodzą się szczenięta bez względu na rasę. Członek Związku, rozpoczynający prowadzenie hodowli musi wystąpić o zatwierdzenie nazwy przydomka hodowlanego. Zgłasza się go za pośrednictwem oddziału na specjalnym formularzu. Żaden przydomek o brzmieniu identycznym lub zbliżonym do już zarejestrowanego (występujący w bazie ZKwP lub w bazie FCI ) nie może być zarejestrowany. 

Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie metryk dla szczeniąt. Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów.
  Aby zarejestrować przydomek, trzeba wypełnić  „wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego”. Na wniosku znajduje się 5-pozycji, gdzie można wpisać propozycje nazwy swojego przydomka. Nie trzeba wypełniać wszystkich pól, lecz należy pamiętać, że mamy większe szanse na zaakceptowanie nazwy przydomka, jeśli podamy więcej propozycji.  

Oddział przesyła wniosek do biura Zarządu Głównego gdzie dokonywana jest wstępna weryfikacja, a następnie wniosek przesyłany jest  do FCI. Po akceptacji FCI przydomek jest rejestrowany w ZKWP, a informacja ta wraca do naszego biura.
 Każdy kto rozważa otwarcie hodowli w pierwszej kolejności musi zadbać o rejestrację przydomka. Zdarzyć się może, że wszystkie propozycje przydomków zostaną odrzucone, ze względu na istniejące już lub podobnie brzmiące przydomki, dlatego warto sprawdzić swoje propozycje nazwy przydomka w bazie ZKwP/FCI.


Przy wypełnianiu wniosku trzeba zaznaczyć jak będzie używany w pisowni: przed czy po imieniu psa np.: 


- EGON Wielkie Serce (EGON to imię a przydomek to 'Wielkie Serce' i jest pisany po imieniu)

- Wielkie Serce EGON (przydomek pisany przed imieniem)


Ważna jest również pisownia (której później będziemy używać np przy zgłaszaniu na wystawy). Przydomek piszemy literami pisanymi (każdy z członów nazwy zaczynamy dużą literą), a imię psa piszemy DRUKOWANYMI DUŻYMI literami. FCI nie uznaje polskich znaków czyli litera ł będzie występować jako l , i tak samo z ć,ś,ż,ź itp. Tak samo jest w przypadku znaków interpunkcyjnych. W nazwie przydomka nie można umieścić słowa „FCI” lub „hodowla”.
 

Baza przydomków hodowlanych FCI


Zarejestrowany przydomek jest chroniony, może zostać przekazany innemu hodowcy na pisemny wniosek właściciela lub w drodze dziedziczenia po pisemnym zatwierdzeniu przez Zarząd Główny. Wszelkie formalności związane z nazwą przydomka załatwiane są w naszym oddziale.

zródło: ZKwP Będzin


 

Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego.
Josh Billings

O NAS

Od 34 lat radomski oddział Związku Kynologicznego w Polsce działając prężnie wspiera hodowców i sympatyków psów rasowych w regionie.

Śledź nasz oddział w social mediach

Szybki kontakt

Związek Kynologiczny w Polsce
Oddział w Radomiu
Kilińskiego 15/17 26-600 Radom

wtorki i czwartki
17.00 - 20.00
tel.+48 363 16 70
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.